Tajemná, úporná, nezávislá, zcela nepředvídatelná. Na první pohled si dělá, co sama uzná za vhodné. Při tom všem je velmi empatická, cítí Vás .Kočičí tělo má vyšší tělesnou teplotu než to lidské. Když se kočka přitulí, dokáže její kožíšek efektivně prohřívat ztuhlé končetiny. Chlupaté klubko stočené na klíně přímo vybízí k hlazení. Nenásilně a zcela přirozeně tak pobídne nemocného, aby rehabilitoval své ruce a prsty. A navíc hlazení kočky skutečně snižuje krevní tlak a uvolňuje srdeční činnost.

Kočka obvykle klidně leží a přede. Tím čistí energii. Vytváří energetickou clonu, skrz kterou se jen tak nějaká energie nedostane. Ve specifických případech jde bránit aktivně. Třeba když se k vám snaží dostat nějaká negativní entita. To je to její prohánění. Začíná to tak, že se kočka začne nepřítomně dívat do jednoho bodu.

Její léčivá energii snižuje pocit bolesti, uklidňuje, mírní pocit osamění a nejistoty. Kočičí společník pomáhá najít ztracené sebevědomí, vnáší do života naději a pocit vlastní důležitosti.

Většina koček jsou od přírody léčitelky. Intuitivně vycítí, kde máte bolavé, či nemocné místo a tam si lehne. Některé si k sobě vybírají nemocné lidi a jiné se mohou více chodit tulit k lidem, preferujíc určitý typ onemocnění. Jsou velmi dobré na nemoci hlavy, srdce, či páteře. Umí rozpouštět energetické bloky.Kočka je dáma. Je plná empatie a intuice. Sama vycítí, kdy se přijít pomazli a potěšit. O kočkách se říká, že mají pozitivní a léčivou energii. A právě na těchto úžasných vlastnostech koček stojí felinoterapie.

Práce s kočkou je nesmírně zajímavá a každý den přinese nějaké  zkušenosti. Nové situace mě neustále nutí se zamyslet nad naprosto unikátními povahovými vlastnostmi těchto neobyčejných  a fascinujících zvířat .... . 

Petra Konečná 

 Souznění s kočkou -  ve zkratce 

Zooterapie jsou u nás známé především díky psům a canisterapii a koňům a hipoterapii. Kočičí terapie, felinoterapie, v našich končinách nemá dlouho tradici. 

Proto je konečně  na čase tuto psychosociální léčbu poznat trochu blíž. 

S felinoterapií se můžeme potkat na různých nemocničních odděleních, v domovech seniorů, rehabilitačních zařízeních, ale také ji můžeme  praktikovat i sami doma.

Jedná se o rehabilitační a psychosociální terapii, kdy je pro léčení využívána energie kočky pozitivně působící na člověka. Kontakt s kočkou napomáhá k psychické úlevě, pomáhá projevovat city, usnadňuje regeneraci sil po zvýšené tělesné či psychické zátěži. 


Kočičí energie napomáhá k souznění v rodině, pomáhá prohlubovat mezilidské vztahy, pomáhá autistům, neklidným dětem, seniorům. 

Zmírňuje bolest, duševní utrpení, pocit osamění, stres způsobený zklamáním a rozchody. Navozuje harmonii, pocit jistoty a bezpečí.

Kočičí přítomnost vylepšuje náladu v místnosti. Díky své empatii kočka pozná, když se někdo trápí a hned se jde mazlit. Její léčivá energii snižuje pocit bolesti, uklidňuje, mírní pocit osamění a nejistoty. Kočičí společník pomáhá najít ztracené sebevědomí, vnáší do života naději a pocit vlastní důležitosti. Soužití s kočkou otevírá často zavřené dveře sociální komunikace. Kočka za svoji bezpodmínečnou lásku nechce nic nazpět. Potřebuje celkem nenáročnou péči a tím svého páníčka přirozeně nutí k pocitu zodpovědnosti a touhy být tu pro někoho druhého. Díky kočičímu partnerovi objevuje pacient nový smysl života, nachází harmonii, má se komu vypovídat, získává větší jistotu a pocit bezpečí.


Felinoterapie aneb proč pracovat s kočkou 

Felinoterapie staví na podobných principech jako canisterapie,

ale zatím v ČR nemá tak dlouhou tradici.

Přitom jsou kočky v mnoha ohledech stejně vhodné jako psi,

a také pro svou menší velikost někdy a někde  přiměřenější. 

A opravdu mnoho , mnoho lidí kočky miluje .

Základem  felinoterapie je především využití vrozeného daru empatie, vlídnosti ,

intuice a léčivé energie koček.

Kočka navozuje příjemnou atmosféru pro komunikaci s klienty a boří komunikační bariéry.

To může dokázat člověku zapomenout na bolest a utrpení.

Kočky navodí duševní harmonii a můžou pomoci  najít ztracenou životní rovnováhu,

vytvořit nový smysl života, snížit  pocit osamění.

Blízká přítomnost zvířete totiž u člověka navozuje pozitivní emoce, 

čímž dokáže výrazně přispět k lepšímu účinku další léčby. 

Zanedbatelná není ani stimulace přímým kontaktem se zvířetem. 

Může prokazatelně snížit krevní tlak či zvolnit srdeční činnost.

I prostá zodpovědnost za blízkého milovaného tvora drží mnohdy nemocné, postižené, staré nebo nešťastné lidi při životě.

 I oblast psychická je s oblastí fyzickou velmi úzce spojena.

Znevýhodněný člověk se může cítit vyhoštěn z lidské společnosti, uzavírat se do sebe,

přestávat komunikovat s okolím a navazovat nové sociální kontakty s lidmi.

Podle řady zdrojů má kontakt s kočkou příznivý vliv na děti i seniory

( sociální a psychická podpora ),

pomáhá řešit rodinné krize ( úmrtí partnera, stresové situace, puberta ),

podporuje optimistický přístup k životu a zmírňuje vnímání bolesti i dalších zdravotních obtíží.

U klientů po zákrocích výrazně zkracuje dobu pobytu v nemocnici,

má prokazatelný vliv u depresí, autismu.

Kladný účinek  koček byl zaznamenán také u hypertonie, mozkové mrtvice, apoplexie, mentální retardace,revmatismu, svalové dystrofie u dětí, smyslových vad, tělesných postižení,poruch chování a vývoje či psychosomatických onemocnění.

----------

Zvíře  dokáže člověku mnohé nahradit.

Přijímá člověka bez předsudků a podmínek, a přitom mu poskytuje dostatek podnětů včetně náhradní citové vazby,stává se jakýmsi prostředníkem mezi člověkem a okolním světem,

ale vyžaduje také splnění určitých podmínek ke svému životu - a tedy pro člověka tolik důležitý pocit zodpovědnosti a nezastupitelnosti.

Kočka má i vyšší tělesnou teplotu, prohřívá ztuhlé končetiny a při hlazení kočky se snižuje krevní tlak a zároveň hlazení motivuje k pohybu.

Přítomností kočky se lidé učí porozumět chování zvířat a mít k nim dobrý vztah.

Text z netu .

S KOČKAMI   PRACUJEME METODOU :

AAT - (Animal Assisted Therapy) 

Kočka je součástí terapeutického procesu , kontakt s pacientem je řízený. Součástí lékařského týmu je odborník, který se orientuje v řešené oblasti (psychiatr, fyzioterapeut apod.). Výsledky se dají přímo objektivně sledovat, např. snaha odbourat neurologický třas rukou apod.

Přínos : prohřátí končetin; zlepšení motoriky, psychiky, tlaku i stresu.

AAA - (Animal Assisted Activites) 

Kočka navozuje příjemné prostředí a usnadňuje komunikaci. také cílená činnost, v podstatě různé aktivity za přítomnosti kočky. Od AAT se liší tím, že jde obvykle o snahu o aktivizaci pacienta, odborník tuto léčbu navrhuje, nemusí se jí ale přímo účastnit. Výsledky by měly být také objektivně měřitelné (různé terapie při dlouhodobých traumatologických léčbách, psychických problémech apod.)

Přínos : zkvalitnění života, zmírnění pocitu osamocení, v oblasti komunikace a paměti.

AACR   (Animal Assisted Crisis Respond) - 

využití zvířete při asistenci v krizových situacích. Mluvíme samozřejmě stále o terapeutické metodě. Typickým příkladem, kde i kočky mají svoje místo, je kontakt člověka a zvířete v krizových situacích, kdy hrozí panika, záchvaty stresu a podobně. Krizovou situací jsou ale například i záchvaty úzkosti při ztrátě blízké osoby, rozvíjejících se depresích, post-stresových traumatických poruchách a další. Kontakt s kočkou pak pozitivně působí jak na stav psychický, tak fyzický.

-------------

Kočky skvěle zvládají navázat telepatický kontakt. Mají ten dar, že umí přetvářet energii. Pohltí negativní a vrátí pozitivní. Kočka a člověk se skvěle doplňují.

Kočka má vrozené magické schopnosti.

Kočičí předení

Předení, chcete-li  vrnění, je tichý vrčivý zvuk způsobený jemnými vibracemi slizničních řas v kočičím hrtanu umístěném pod hlasivkami. Velké šelmy - lev, tygr a další zvládají příst pouze při výdechu. 

Kočky domácí tohle dokážou při nádechu i výdechu, a to už pár dní po narození. Předením navíc dávají najevo nejen svou spokojenost, ale předou třeba i ve chvíli, kdy jim rozhodně není do skoku. Jde třeba o stavy po porodu, při zranění nebo bolesti. Vibrace, které vydávají, je totiž uklidňují, uvolňují svalové napětí a urychlují hojení ran a zlomenin.

Hlazení kočky 

Hlazení odbourává stres a jejich majitelé jsou obecně klidnější, vyrovnanější a méně stresovaní než lidé bez zvířecího kamaráda). 

Také mají menší pravděpodobnost vzniku infarktu a údajně žijí déle.

ZAJÍMAVOSTI:

Člověk má 203 kostí, kočka 230. 

-Ocas kočce slouží k udržování rovnováhy. 

-Zajímavé jsou i kočičí smysly - kočky slyší lépe než člověk a pes. 

-V noci dokonce vidí šestkrát lépe než člověk a nejlépe vidí na vzdálenost 2-6 metrů. Naopak bližší předměty mohou mít v zorném poli rozmazané.

-Nejlépe vnímají červenou a žlutou barvu a zajímavé je i jejich srdce, které tluče dvakrát rychleji než to lidské. Za minutu zvládne až 140 úderů. 

" Naše planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. 

Zoufale potřebuje ty, kteří tvoří mír, léčí, obnovují ,

vyprávějí příběhy a milují vše živé."      

 Dalajlama

© 2020 FELINOTERAPIE  / Pracujeme  s láskou a úctou ke zvířatům. Všechna práva  vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky